Kültürel Danslar

Ana Sayfa/Dersler/Kültürel Danslar
Kültürel Danslar 2017-09-14T19:18:57+00:00

Sirtaki

sirtaki

Yunan folklorunun ayrılmaz parçası olan Sirtaki Aytunç Bentürk Dance Academy’de uzman yerli ve yabancı eğitmenlerle icra edilir.

Zeybek

Tek kişi tarafından ya da birkaç oyuncunun çember şeklinde dizilmesiyle oynanır. Zeybek, halkı koruyan cesur bir adamı temsil eder. Zeybek oynayan dansçı, kollarını omuz hizasında, elleri başıyla aynı hizada olacak şekilde iki yana doğru açar ve bazı oyunlarda kollarını dirseklerden hafifçe kırar. Büyük adımlar atarak ağır ağır hareket eder. Ara sıra yere doğru eğilip bir dizin yere dokundurulması, bu dansın belirgin hareketlerindendir.

zeybek

Flamenko

flamenko

Flamenko, Güney İspanya’nın Endülüs (Andalucia) bölgesine özgü ama bu bölgeyle sınırlı kalmamış, bir müzik ve dans türüdür ve Güney İspanya’nın kendi folklorik müziğiyle çingenelerin yaratmış oldukları müziğin kaynaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Flamenko, coğrafik olarak evine çok bağlı da olsa, ne bütün Endülüs folk müzik ve dansları flamenkodur, ne de bütün flamenko sanatçıları Endülüs’lüdür denilebilir. …

Bollywood

BOLLYWOOD BHANGRA DANSI:

Bollywood Bhangra Dansı; Hindistanın Kuzeyi Punjab bölgesinde, eskiden hasat zamanı tarlada çalışan işçilerin aralarında eğlence amaçlı yaptığı ve sonradan şekillenip, ortaya çıkan yöresel bir dans türüdür..Bhangra için,aynı zamanda Punjab kökenli,Kuzey Hindistan pop muzigi’de denebilir.. Bizim Ramazan davuluna benzeyen,vurmali calgilari Dhol ritmlerinin ön planda oldugu bir müzik türüdür. Diger Hint muziklerinin aksine oturup sakin sakin dinlemeye degil, tamamen dansa yöneliktir. Enerjisi ve eğlencesi oldukça yüksek olan bu dans,İngiltere ve ABD’de de ciddi bir ilgiye sahiptir. 80’lerde ingiltere’de dogdugu’da soylenebilir.Tüm Dünyada hızla popüleretesi artıran Bhangra Dansı Türkiyede Aytunç Bentürk Dans Akademisi tarafından derslerine start vermiştir..

BOLLYWOOD HİNT DANSI:

Bollywood Hint Dans’ları: Hint Klasik Danslar’ının modernize edilmiş halidir.Hint müziğinin ritmi ile yüz,mimik,el,kol ve ayak hareketleriyle ruhun ve bedenin bütünleşme şeklidir.Sağ ve sol beynimizi aynı anda çalıştıran tek dans türüne sahiptir.Mudralarla ( el işaretleri ) şekillenen bu dans aynı zamanda vucüt sağlığı,displin ve sabrı’da öğretir..
Bollywood Dans’ları Hindistan’dan sonra dünya çapında en çok popüleriteye sahip dans türüdür.Şimdi ise Aytunç Bentürk Dans Akademisi tarafından derslerine bu sezon başlamıştır.

bollywood