Orçun Sakarya

Home/Instructors/Orçun Sakarya
Orçun Sakarya 2017-07-01T13:03:46+00:00
Orçun Sakarya
Orçun SakaryaTango

 

Orçun Sakarya, dans hayatına ilkokul yıllarında halk dansları ile başlayıp, serbest stil danslarla devam ettirdi. 1997 yılında Anadolu Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nü kazandı. Aynı yıl Arjantin Tango ile tanıştı. Bu yıllar Türkiye’de eşli dansların gelişmeye başladığı yıllardı ve kendisi o dönemin eğitmen kadrosunda yer aldı.
29 Ekim 2001’de Bostancı Gösteri Merkezi’nde Sportif Salon Dansları Derneği (S.S.D.D) organizasyonu ile “Türkiye 1. Dans Yarışması S.S.D.D. Kupası”nda Tango birincisi oldu. Bu başarının ardından, Ekim 2001’de Tango ve Kırmızı adını koyduğu kendi ekolünü kurdu. TANGOveKIRMIZI ekibiyle yurt içi ve yurt dışında çalışan pek çok dansçı ve eğitmen yetiştirdi.
2002-2005 yılları arasında sahneye hakim olabilme ve müziği en güzel şekilde dansına yansıtabilme adına oyunculuk ve temel müzik kavramları, ritim dersleri aldı. 2005 yılı itibariyle TANGOveKIRMIZI ekolünün merkezini İstanbul’a taşıdı.
Akademik anlamda, eğitmenliğinin ilk yıllarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde çalıştı. 2002-2005 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde, 2005-2012 yılları arasında Koç Üniversitesi’nde, 2009-2014 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde, 2010-2014 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde eğitmen, koreograf ve gösteri topluluğu genel yönetmeni görevlerinde bulundu.
Orçun Sakarya, yurt içi ve yurt dışında bir çok şehirde dersler verdi. Türkiye’de; Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Bodrum, Çanakkale, Eskişehir, İstanbul, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kütahya, Samsun, Şanlıurfa. Almanya’da; Ansbach, Feuchtwangen, Münih, Nurnberg, Rotenburg. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde; Gazi Magosa, Girne, Lefkoşa).
Bir çok TV programına konuk olarak katıldı, dizilere koreograflık ve oyunculara dans koçluğu yaptı. “Benimle Dans Eder misin”, “Evlilik Dansı”, “Huysuz’la Dans Eder misin?” ve “Benzemez Kimse Sana” yarışmalarında tango koreograflığı ve eğitmenliği görevini üstlendi.
Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun kurulum aşamasında Eğitim Kurulu Üyeliği yaptı. Türkiye Dans Sporları Federasyonu’na bağlı Antrenör ve Hakemlik diplomalarına sahiptir.
Orçun Sakarya 2013 yılı itibariyle Tango ve Kırmızı ekolünü, kıymetli hocası Tanju Yıldırım’ın kurucusu olduğu Tanguisimo Dans Artistik bünyesine katarak, çalışmalarına bu isim altında devam etmektedir. Aynı zamanda Aytunç Bentürk Dans Akademisi’nde Tango Bölümü sorumluluğunu yürütmektedir.