BLOG

ABDA Kuralları

Dans, dünya üzerinde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri olduğu kadar, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif bir olgudur. Dans ettiğimiz günler tüm sorunlarınızdan arınıp, adeta bulutların üzerinde uçuyormuşçasına mutlu oluruz, bu yüzdendir ki bu sevgi dolu saatleri, kimseyi üzmeden, sıkmadan, kırmadan, saygı çerçevesini aşmadan değerlendirmemiz gerekir.

Aytunç Bentürk Dans Akademi kurulduğu yıldan itibaren her zaman diğer dans okullarına, spor kulüplerine, sanat okullarına örnek ve ilham kaynağı bir okul olmuştur, bu yüzden hepinizi aşağıdaki kurallara uymaya, uymayanları uyarmaya davet ediyoruz.

 1. Dans sınıflarına dışarıda kullanmadığınız, temiz ve dansa uygun bir ayakkabıyla girmeniz, hepimizin sağlığı açısından çok önemlidir. Dans ayakkabısı edinmeniz ise ilk tercih olmalıdır.
 2. Derslere girerken, çok ağır aromalar içermeyen, natural deodorantlar kullanılmalıdır. Özellikle terlemenin yoğun olduğu yaz aylarında deodorant kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Ter kokumuz buna rağmen ortadan kalkmıyorsa, ter kokusunu önleyen kremler kullanmalıyız. Çok terleyen bir vücut yapısına sahipsek yanımızda daima yedek kıyafet taşımalıyız.
 3. Derslere gelmeden önce yediğimiz ve içtiğimiz maddelerin ağır kokular saçıyor olmamasına dikkat etmeliyiz. Sigara eğer vazgeçemediğimiz bir alışkanlıksa ve yoğun kullanılmakta ise, üzerimizdeki, elimizdeki ve ağzımızdaki kokuyu giderici veya örtücü spreyler kullanmalıyız.
 4. Sizi rahatsız eden kişi yada kişiler var ise lütfen önce eğitmeninize, sonra okul yetkililerine bildiriniz.
 5. Lütfen sınıflara sıcak içecek ile girmeyiniz.
 6. Okula lütfen dışarıdan yiyecek ve içecek getirmeyiniz, bunun için okulumuz içerisinde kantinimiz mevcuttur.
 7. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir ve ABDA ‘nın en önemli bireyleridir. Bu yüzden çocuk sınıflarının yoğun olduğu gün ve saatlerde lütfen kılık ve kıyafetinize, bahçedeki hal ve tavırlarınıza, konuşma biçimi ve şakalarınıza dikkat ediniz. Özellikle sigara vazgeçemediğiniz bir alışkanlık ise okul bahçesi dışında içiniz.
 8. Eğitmenler ve asistanlar harici lütfen kimsenin size bir hareket yada figür göstermesine izin vermeyiniz, zira yanlışı düzeltmek hiç bilmeyene öğretmekten daha zordur.
 9. Mümkünse akrobatik hareketlerden kaçının, özellikle okul içerisinde başınızda bir eğitmen olmadan asla akrobatik hareketler çalışmayınız. Eğitmen olmadan çalışılan akrobatik hareketlerden dolayı başınıza gelebilecek sakatlıklardan okulumuz sorumlu değildir.
 10. Lütfen sıkı dostluklar kurmadan eğitmenleriniz ve asistanlarımız dahil olmak üzere kimseye telefon numaranızı vermeyiniz.
 11. Okulumuz 24 saat güvenlik kameraları ile izlenmektedir ancak tuvaletler ve soyunma odalarında kamera bulunmamaktadır. Bu yüzden ders ve pratik saatlerinde lütfen değerli eşyalarınızı soyunma odalarında boşta bırakmayınız. Dolaplar için anahtar isteyebilir ya da eşyalarınızı müdüriyete teslim edebilirsiniz. Bir eşyanızı okulda unutmanız ve bulunması durumunda, unuttuğunuz eşyalar 1 ay boyunca okulumuzda muhafaza edilecek sonrasında okuldan gönderileceklerdir. Aksi takdirde kaybolan eşyalardan okulumuz sorumlu değildir.
 12. Lütfen dans sınıflarına girdiğinizde dans etmeden durmayınız, kimsenin sizi dansa kaldırmasını beklemeyiniz, siz de dansa kaldırabilirsiniz (Kadın erkek farketmez).
 13. Derslerde ve pratiklerde hep aynı kişilerle dans etmeyin. Bu sizi ilerletmek yerine aynı kişiye alıştıracaktır ve başkası ile dans ederken zorlanmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden mümkünse sık sık partner değiştiriniz.
 14. Okulumuzu boş zamanlarınızda dans etmek, ders çalışmak, kitap okumak, sohbet etmek ya da arkadaşlarınızla zaman geçirmek için kullanabilirsiniz.
 15. Dans sosyal bir aktivitedir ve sosyal ortam yaratır. Herkes bu sosyal ortamda eşit haklara sahiptir. Bu sebeple kişiler hakkındaki eleştirel fikirlerinizi okul içinde paylaşma konusunda dikkatli olunuz.
 16. Yeni sınıflara yardım amaçlı giren öğrenciler öncelikle sınıf öğrencilerinin eşlenmesini bekleyip sonrasında boş kalan olursa eşleşmelidir.
 17. Müzik çalarları kullanmak için lütfen eğitmenlerimizden, asistanlarımızdan ya da müdüriyetten yardım alınız. Yanlış kullanım sonucu amfilerimiz ve kolonlarımız yanıyor ve kullanılamaz hale geliyor. Hem derslerimizi olumsuz etkileniyor, hem de maddi hasarlar oluşturuyor. Bu konuda özellikle dikkat etmenizi rica ediyoruz.

Bu kurallara uyulmama durumunda eğitmenlerimiz sizi uyarırsa lütfen dikkate alınız.
Burada bulunan tüm maddeler, bizlerin dans için ayırdığı vakitte daha mutlu olmamızı sağlayacak küçük notlardır. Notlarımıza gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı hepinize sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Sevgiyle ve dansla kalınız, hoşça vakit geçirmeniz dileğiyle.

Saygılarımızla

Aytunç Bentürk Dans ve Spor Kulübü