Oryantal ve Halk Dansları

Ana Sayfa/Dersler/Oryantal ve Halk Dansları
Oryantal ve Halk Dansları 2017-07-01T13:03:45+00:00

Halk Oyunları

halk-oyunlari

Türkiye, halk oyunları açısından bir laboratuvar gibidir. Türkiye, köylerde tespit edilen 4000’in üzerinde oyun ile dünya üzerindeki en zengin oyun karakterine sahip ülke olarak tanımlanmaktadır.
Halk oyunları; diğer sanat dallarından farklı olarak, ait olduğu toplumun orijinal karakterlerini taşıyan, fertlerin müşterek duygu düşünce ve davranışlarını sergileyen, başkasına göre yalnızca güzel, ama kendi içinde ilgilenen kişinin dünyasını aydınlatma özelliğine sahip bir kültürel kimliktir.
Halk oyunları içinde barındırdığı melodi, ritim ve hareket yapısı ile bireyin bedensel ve ruhsal gelişiminde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Birlikte oynamanın avantajı ile kişiye kaynaşmayı, beraber hareket etmeyi, paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğreten Halk Oyunlarının bu özelliklerinden yola çıkarak, uygulanacak etkinliklerle Türkiye insanının bireysel gelişiminin yanı sıra toplumsal gelişiminin de sağlanmasına katkıda bulunmaktır.
halk oyunları çoğunlukla köylü tarafından , nişanlarda, askere uğurlamada, yaylaya çıkış ve inişte, doğumda, dini ve milli bayramlarda, kazanılan zaferin sonucunda, yaren sohbeti gibi toplantılarda oynanmaktadır.
Halk oyunları,Roman ve Oryantal’da alanında uzman eğitmenlere Aytunç Bentürk Dance Academy’de en eğlenceli ve aynı zamanda kilo verip forma gırebıleceğınız vakitler sizleri bekliyor.

Oryantal

Doğunun dansı olarak da bilinir.Oryantal dans dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir.
Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu, dansçının Toprak Ana’yla direk temasının asla kesilmemesine dayanmaktadır.
İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur.
Bel göğüs,kalça kaslarını çalıştırdığı içinde vücutta incelmeler görülür ve düzenli yapıldığında zayıflama gerçekleşir.Ayrıca birçok doktorda vücudunda rahatsızlığı olan kişileri fizik tedavi olarak oryantal kurslarına yönlendirmektedir.

Oryantal

 

Roman

Anadolu Türkçesi ve yayıldıkları bölgelerde Çingenelere çeşitli isim ve sıfatlar takılmıştır. Türkçede Romanlar, yaşadıkları yöreye bağlı olarak Çingene sözcüğünün versiyonları olan çeşitli isimlerle anılırlar.Bunlar;
Cono (Adana), Roman (İzmir), Şopar (Tekirdağ, Kırklareli), Cingan,(Bolu, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Çorum, Afyon, Ankara, Kırşehir) vs.
Roman müziklerinde iki ritm görülür. 9/8 ‘lik ve Ağır roman dediğimiz 9/4’lük .Kullanılan temel enstrümanlarıda Asma Davul,Kaba zurna,Klarnet,Darbuka,Kanun,Cümbüş,Keman vs.

roman-dansi