Tango ve Sosyal Salon Dansları

Ana Sayfa/Dersler/Tango ve Sosyal Salon Dansları
Tango ve Sosyal Salon Dansları 2017-07-01T13:03:45+00:00

Arjantin Tango

tango

Afrika kökenli bir kelime olduğu düşünülen “Tango”, “buluşma yeri” veya “özel yer” anlamına gelir. Ancak bu Tango’nun da Afrika kökenli olduğu anlamına gelmez. Küba’daki Habanera, İspanya’daki Contradanza ve Afrika-Arjantin kökenli bir dans olan Candombe, Tango’nun doğuşunda etkili olmuşlardır; ancak bu dansların hiçbirisi Tango’yu Milonga kadar etkilememiştir. Milonga “parti” veya “fiesta” demektir ve Milonga müziği canlı, heyecanlı ve neşeli ve aynı zamanda tutkuyu baraındaran Arjantin Tango Aytunç Bentürk Dance Academy’de alanında uzman tango eğitmenleri ile öğretilir.

Rock’Roll

Dansın en bilindik hareketi, erkeğin kadını havaya doğru atıp sonra tekrar yakalamasıdır. Dansta akrobatik hareketler kullanılır. Günümüzde daha çok gösteri amacıyla sergilenen bir yarışma dansı haline gelmiştir. ABD’de ortaya çıkan dans 1945 sonrası Avrupa’da da kendine yer bulan Rock’ Roll Dansı Aytunç Bentürk Dance Academy’de alanında uzman eğitmenlerce öğretilir.

rock-n-roll

Swing

swing

Swing 1920-1950’lerde yaygın olarak yapılan dans türleridir.Swing yeni dönemde Lindy Hop,Charleston ve Jitterburg türleri ile Aytunç Bentürk Dance Academy’de uzman eğitmen farkı ile icra edilir.

Lindy Hop 

1920lerin sonunda amerika birlesik devletlerinde ortaya cikan ve jazzin swing döneminde ve özellikle buyuk orkestralarin ortaya cikmasiyla ortaligi kasip kavuran, 1927 yilinda o dönem hemen hemen her sey de yapildigi gibi charles lindberghin ilk defa atlas okyanusunu ucarak asmasina ithafen lindy hop ismi verilen dans. tipki jazzda oldugu gibi bu dans da köklerini avrupa ve afrika geleneklerinden alir. genelde sosyal olarak yapilan bu dans gösteri amacli yapildiginda karakteristik olarak buyuk oranda Akrobatik hareketlere yer verir. 

lindy-hop