ABDA'YI TANIYALIM

DANS ve MİSYONUMUZ

Dans Nedir?

Dans… Var olan en eski ritüel… İnsanlık tarihinin en eski hatıralarından bugüne, ruhundan fazla bir şey kaybetmemiş en canlı ifade ve belki de yaşam biçimidir.

Dans… Kelimelere dökemediğin her türlü ruh hareketinin bedende yeniden doğuşu… Bazen tanrılara adadığın bir ayin, bazen aşkın gözlerine bakamayışının getirdiği bir karmaşa… Müzik, ışık, hareket…

Dans… Günümüz insanının giderek artan bir ilgiyle sahiplendiği en eğlenceli spor ve sanat disiplini, aynı zamanda show dünyasının vazgeçilmez elementlerinden biri…

Tıpkı kendi içindeki zenginliği gibi vesile olduğu yeni çalışma alanlarıyla, gün geçtikçe değer kazanan bir ekonomi...

Misyonumuz:

Aytunç Bentürk Akademi (ABDA),

Konusu dans olan tüm faaliyet alanlarında belirleyici olmak amacıyla, dans, organizasyon, kasting ve sanat bölümlerini kurmuş ve bu birimleri ABDA GROUP çatısı altında birleştirmiştir.

Sektörde doğan ihtiyacı layıkıyla yerine getirmek, kurum ve kişilerin dans ile ilişkili sorularına bir sanatçı hassasiyeti ile yanıt vermek ve geliştirdiği projeler ve yetiştirdiği dansçılar ile Türkiye’nin sesini Avrupa’ya ve giderek tüm dünyaya duyurmak, sportif, zeki, çevik ve ahlaklı genç sporcular yetiştirip ülkemize kazandırmak ABDA’nın misyonunu oluşturmaktır.

ABDA'NIN TARİHİ

1972 yılında İstanbul’da doğan Aytunç Bentürk, 1985-86 yılları arasında profesyonel dans hayatına başladı. Türkiye’nin ikinci dönem dansçıları arasında yerini alan Aytunç Bentürk, 1986-1995 yılları arasında dönemin birçok önemli sanatçısı ile dansçı ve koreograf olarak çalıştı. 1996 yılında “Birkaç İyi Adam” adlı müzik grubunu kuran Aytunç Bentürk, televizyon ekranlarında konu dans olunca bir anda fenomen olmayı başardı. Dans adına bildiklerini geniş çevrelere yaymak amacı ile “FFC” adlı spor salonunda dans dersleri vermeye başladı. Aytunç Bentürk 2 yılın ardından burayı satın alıp ismini “FFDC” olarak yeniledi. Ünlü sanatçı aynı dönemde Dünya ve Avrupa Dans Şampiyonalarında tüm ödülleri toplayarak ününü Türkiye dışına taşımayı başardı. Artık tüm dünya dans çevreleri bu genç Türk çocuğu konuşuyordu. 2005 yılı “FFDC”’ye artık öğrenci sığdırmanın mümkün olmadığı yıllardı. Aytunç Bentürk’ün kafasında ise artık büyük bir dans okulunun ötesinde, büyük bir akademi kurmak düşüncesi yer alıyordu. Aynı yıl kendi adını taşıyan Aytunç Bentürk Dans Akademi’yi Kadıköy’ün şirin bir mahallesi olan Koşuyolu’nda kurdu. Bugün Aytunç Bentürk Dans Akademi bünyesinde çalışan 100’ün üzerinde profesyonel dansçısı, 300’ün üzerinde amatör dansçısı ve 15 kişilik idari kadrosu ile dans adına faaliyetlerini devam ettirmektedir. Salsa dışında dünyada bilinen tüm dans türlerinin icra edildiği tek kurum olan ve öğrencilerince “ABDA” olarak da adlandırılan bu dev yapıdan filmlerde, dizilerde, yarışmalarda, kliplerde, defilelerde, tanıtımlarda ve gösterilerde her yıl yüzlerce insan görev almaktadır.

NEDEN ABDA?

30 yıllık dans geçmişi, kazanmış olduğu Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları ile Aytunç Bentürk 10.000’in üzerinde yetiştirdiği dansçı, eğitmen ve profesyonel performansçı ile dansın Türkiye’den dünyaya açılan kapısıdır.

Kadıköy Koşuyolu’nda bulunan ve en modern standartlarla donatılmış Aytunç Bentürk Dans Akademi’ye geldiğinizde girişten itibaren duvarları süsleyen, kendisine ve öğrencilerine ait yüzlerce kupa ve madalya dikkatinizi çekecek.

Aytunç Bentürk Dans Akademi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan ve aynı zamanda Türkiye’nin ISO 9001 Kalite Standartları Belgesi’ne sahip ilk ve tek dans okuludur.

Aytunç Bentürk Dans Akademi eğitmenleri birçok farklı şampiyonada başarılar elde etmiş, birçoğunda madalyalar almış olmakla birlikte, eğitmen olabilmek için birçok aşamadan başarı ile geçmiş belgeli, diplomalı ve uluslararası sertifikalı kişilerdir.

Aytunç Bentürk Dans Akademi, belediye, sağlık bakanlığı, itfaiye ve gerekli tüm resmi kurum denetimlerinden geçmiş ve belirli periyotlarla denetimlere tabi tutulan, Türkiye Dans Sporları Federasyonu ile Gençlik Spor Bakanlığına bağlı Dans ve Spor Kulübü ünvanını taşıyan ender dans okullarındandır.

Aytunç Bentürk Dans Akademi, Türkiye’de dansı en kısa sürede öğrenebilme garantisi veren dans okuludur ve  öğrenemediğiniz kurun tekrarında herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Aytunç Bentürk Dans Akademi “ABDA” sevgi ile dansın buluştuğu yerdir. Biz işimize ve size saygı duyuyoruz ve dansa aşığız.

Gelin sizi ABDA ile dansın büyüleyici dünyasında bir yolculuğa çıkaralım.

BİZ ABDA’LIYIZ SEN DE ABDA’LI OLABİLİRSİN!

ABDA ART

ABDA, bünyesinde barındırdığı tasarım ekibi, sanat yönetmeni ve koreograflar vasıtasıyla ABDA ART birimini yönetmekte ve yapılan prodüksiyonlara dışarıdan destek sağlamaktadır.

  • TV programları, reklam filmleri ve dans gösterileri sanat yönetmenliği
  • Sanatçılar için dans koreografileri
  • Modacılar için defile koreografileri
  • Dergi ve katalog çekimleri için styling hizmeti
  • Dans gösterileri ve show grupları için kostüm tasarımı ve uygulamaları
  • Dansçılar için prova kostümleri hazırlanması
  • Dansçılar için dans ayakkabısı tedariği
  • Dansçılar için dans aksesuarları tedariği