SİRTAKİ

Komşunun Dansı

Sirtaki, Ege kültürünün bize de çok yakın gelen ama temelde komşumuz Yunanistan’ın geleneksel dansıdır. Bizans döneminde İstanbul’da oynanan Hasapiko Argo dansı Sirtaki’nin temelini oluşmuştur. “Sirto” sözcüğü de bir başka Yunan dansının adıdır ve Yunanca’da küçültme ve şirinleştirme eki olan -aki eklenerek Sirtaki halini almıştır. Hasapiko Argo aynı ritimle başlayıp biten aslında yavaş bir dans türüdür. Bu dans türü İstanbul’un Fener ve Balat semtleri civarında, kasap loncaları arasında ortaya çıkmış ve gelişmiştir.Sirtaki, Hasapiko Argo ile başlayan ancak gittikçe hızlanan izlemesi oldukça keyifli bir dans türüdür. Kasap dansı olarak da adlandırılan Sirtaki’yi, Yunan kültürünü tanımak isteyenler mutlaka öğrenmelidir. Yunan eğlencelerinin bir numaralı dansı olan Sirtaki’yi profesyonel ve uzman eğitmenlerden öğrenmek istiyorsanız Aytunç Bentürk Dans Akademi sizleri bekliyor.
 
NEDEN SİRTAKİ KURSU?
Yunan kültürünün vazgeçilmezi Sirtaki dansı. Sirtaki dansını öğrenmek, kendinizi keşfetmek, Ege havasını ruhunuzda hissetmek için sadece bir adıma ihtiyacınız var.

  • Bedeninizin sınırlarını fark etmek, keşfetmek
  • Yunan ve Ege Kültürünü daha yakından tanıyabilmek
  • Eğlenerek, keyif alarak, kendiniz olarak dans edebilmek
  • Sosyalleşmek, bir hobi edinmek
  • Fit ve sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmak
  • Profesyonel bir dansçı olabilmek
  • İyi hissetmek, mutlu olmak
  • Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak

Gelin bu komşu dansını bizimle öğrenin!
 
SİRTAKİ DANSI NASIL YAPILIR?
Sirtaki temelde ağır ve aksak hareketlerle başlayan, gittikçe hızlanan ve hareketlenen bir dans türüdür. Sirtaki müzikleri 2/4’lük bir ölçüye dayanır ve 4/4’lük ölçü ile de biter. Ayrıca dansın da müziğin ölçüsüne göre şekillendiğini söylemek yanlış olmaz. Sirtaki kursu dahilinde başlangıçta temel hareketler ve adımlar ile geçişler öğretilir.
Sirtaki oynanırken “Buzuki” adı verilen geleneksel enstrüman kullanılır. Öncelikle bizim kültürümüzde de yer alan halay pozisyonuna geçilir. Sağa ve sola adımlar atılarak ağır şekilde ilerlenir.
Sirtaki oynamak kolay olmamakla birlikte öğrenildiğinde profesyonelleşmesi hızlı olan bir danstır. Karmaşık adımların yer aldığı sirtakide:
Coşku ve sevinç
Koyverme ve dağıtma
Toparlanma ve durulma bölümleri yer alır.
Her bölümün ritmi ve adımları farklıdır. Sıçrama ve bükülme gibi hareketler ile de dansın seyir zevki arttırılmış olur. Aytunç Bentürk Dans Akademi Sirtaki kursları sayesinde Ege havasını içinizde hissedecek ve dansı kolayca öğreneceksiniz. Hadi hala niye bekliyorsunuz?
 
SİRTAKİ KURSU ÜCRETLERİ
Özel ders ya da grup eğitimi şeklinde olup olmamasına,
Yetişkin ya da çocuk grubu olup olmamasına,
Eğitimin süresine,
Sunulan imkanlara,
Haftalık ders sayısına ve eğitim programına göre şekillenmektedir.
Sirtaki kursu fiyatları daha doğrusu dans kursu fiyatları genel olarak lüksmüş ve pahalıymış gibi gözükse de Sirtaki dersleri aslında oldukça uygun ders ücretlerine sahiptir. Ancak yine de eğitim alırken ilk baktığınız kriter kurs fiyatı olmamalı. Dans kursunun kalitesi, yeri, salonların hijyenik olması, eğitmenlerin profesyonelliği, sınıfların rahatlığı ve kurs imkanlarının genişliği dikkat etmeniz gereken konular olmalıdır.
 
Aytunç Bentürk Dans Akademi İle Kaliteli ve Keyifli Sirtaki Eğitimleri!

Aytunç Bentürk Dans Akademi olarak profesyonel ve deneyimli eğitmen kadromuz ile sizleri Sirtaki kurslarımıza davet ediyoruz. Konforlu, dans için dizayn edilmiş salonlarımız, özel hazırlanmış ders programlarımız, dans gecelerimiz ve dans pratiklerimiz ile sosyal bir atmosfer sizleri bekliyor. İster grup dans eğitimleri ister özel dans eğitimleri alarak ayrıcalıklı Sirtaki kurslarımız ile tanışın. Unutamayacağınız bir deneyim, dans ile dolu bir hayat sizleri bekliyor.

Bize Ulaşın : +90 (216) 545 35 16

ABDA Online Ön Kayıt Formu