FLAMENKO

İspanyol Çingenelerinin Tutkulu Dansı

Flamenko, Güney İspanya’nın Endülüs (Andalucia) bölgesine özgü ama bu bölgeyle sınırlı kalmamış, bir müzik ve dans türüdür. Güney İspanya’nın kendi folklorik müziğiyle çingenelerin yaratmış oldukları müziğin kaynaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Flamenko, coğrafi olarak evine çok bağlı olsa da ne bütün Endülüs folk müzik ve dansları Flamenko’dur, ne de bütün Flamenko sanatçıları Endülüs’lüdür denilebilir. 
Sizler de Flamenko dansını daha yakından tanımak ve öğrenmek istiyorsanız Aytunç Bentürk Dans Akademi’de Türkiye’nin en iyi Flamenko eğitmenlerinden eğitimler alarak yeteneklerinizin farkına varıp iyi bir Flamenko dansçısı olabilirsiniz.  
 
Aytunç Bentürk Dans Akademi sizi, Flamenko dansının tutkusuna çağırıyor...

NEDEN FLAMENKO KURSU?
Aşkı, ayrılığı, acıyı anlatabilen, özel bir dans olan Flamenko dansı ile farklı bir dünyaya adım atacaksınız.

  • Flamenko ile dansı tutkuya dönüştürebilmek.
  • Hayata bakış açınızı değiştirebilmek
  • Sosyal bir hobi edinmek
  • Profesyonel bir dansçı olabilmek
  • İyi hissetmek, mutlu olmak
  • Kendinizi ve yapabileceklerinizi görmek, keşfetmek
  • Dansı hayatınızın vazgeçilmez parçası ve tutkusu haline getirmek için haydi Flamenko kursuna!

FLAMENKO DANSI NASIL YAPILIR?
Flamenko dansı, cante (Flamenko şarkıları için kullanılan tanım) gibi solo ya da önceden hazırlanmadan yapılan bir düet şeklinde sergilenir. Grup dansı değildir.
Dans hareketleri, cante ile aynı ritimde eşleştirilmiş olmalıdır. 
Performans Flamenko’sunun daha fazla gayret ve özen gerektiren farklı bir tekniği vardır. Flamenko dansı figürleri toplam 3 bölümden oluşmaktadır.
Bunlar; beden, kollar-eller ve ayaklardır. 
Dans eden bireyin oldukça gelişmiş, uygun bir üst gövdeye, gelişmiş bir kol yapısı ve tekniğine sahip olması önemlidir. Bu gövde ve kol hareketlerine ayak hareketleri de eklenir. Ayaklar yere sert şekilde vurularak ses çıkartılır. Flamenko, ritim ağırlıklı bir dans olduğu için ayak hareketleri ayrı bir önem taşır. Dansta 3 temel ayak hareketi vardır. Bunlar; parmak ucu, topuk ve tam tabandır. Bu 3 temel hareketle pek çok kombinasyon hareket yapılabilir.
Bayan dansçılarda el, kol ve bilek hareketleri çok önemlidir. Kollar hareket etmeden bilekler kullanılır. Bu el hareketleri oryantal dans ile benzerlik gösterir. Ayaklar devreye girdiği zaman ise eller olabildiği kadar sabit tutulmalıdır. Kolların klasik bale formunda olması gerekir. Omuzlar düşük, bel ve diyafram içeride bulunmalıdır.
Temel Flamenko duruşları, diğer danslara göre oldukça farklıdır. Üst gövde ve baş daima diktir, omuzlar ise aşağıda ve geridedir. Bacaklar, hafifçe bükülü şekildedir. Kollar, omuzun üstüne çıkana kadar, yumuşak hareketlerle yukarı doğru kaldırılır. 
En önemli nokta ise hareketlerin müzikle olan uyumudur. Müziğin, ritimle beraber dansa ruh katan hareketlerle birleşmesi gerekir. Kadın dansçılar için kostüm, dansın geneline önemli etki eder. Dansçının kıyafetini kolaylıkla kontrol etmesi ve hareketlerini rahatlıkla yapabilmesi önemli olan başka bir konudur.

FLAMENKO KURSU SÜRESİ - PROGRAMI
Flamenko kursları genel olarak kurlar şeklinde ilerlemektedir. 2 – 3 aylık kurlar temel adımlar ve figürleri öğrenmek için yeterlidir. Ancak ilerletmek, daha teknik ve estetik dans edebilmek için en az 6 ay gibi bir süre devam etmek daha sağlıklı olacaktır. Profesyonel boyuta taşıyabilmek yani ileri seviye bir Flamenko dansçısı olmak için de 6 aydan çok daha fazla eğitim almanız gerekmektedir.
 
Türkiye’nin En İyi Dans Kursu listesinde en üstlerde olan Aytunç Bentürk Dans Akademi’de sizlere temel, orta ve ileri düzeylerde Flamenko eğitimleri vererek bu muhteşem dansı öğrenmenizi sağlıyoruz. Hem siz, hem de çocuklarınız için özel olarak hazırlanmış Flamenko kursu programlarımız hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.
 
FLAMENKO KURSU ÜCRETLERİ
Özel ders ya da grup eğitimi şeklinde olup olmamasına,
Yetişkin ya da çocuk grubu olup olmamasına,
Eğitimin süresine,
Sunulan imkanlara,
Haftalık ders sayısına ve eğitim programına göre şekillenmektedir.
Flamenko kursu fiyatları daha doğrusu dans kursu fiyatları genel olarak lüksmüş ve pahalıymış gibi gözükse de Flamenko dersleri aslında oldukça uygun ders ücretlerine sahiptir. Ancak yine de eğitim alırken ilk baktığınız kriteriniz kurs fiyatı olmamalı. Dans kursunun kalitesi, yeri, salonların hijyenik olması, eğitmenlerin profesyonelliği, sınıfların rahatlığı ve kurs imkanlarının genişliği dikkat etmeniz gereken konular olmalıdır.
 
Aytunç Bentürk Dans Akademi İle Kaliteli ve Keyifli Flamenko Eğitimleri!

Aytunç Bentürk Dans Akademi olarak profesyonel ve deneyimli eğitmen kadromuz ile sizleri Flamenko kurslarımıza davet ediyoruz. Konforlu, dans için dizayn edilmiş salonlarımız, özel hazırlanmış ders programlarımız, dans gecelerimiz ve dans pratiklerimiz ile sosyal bir atmosfer sizleri bekliyor. İster grup dans eğitimleri ister özel dans eğitimleri alarak ayrıcalıklı Flamenko kurslarımız ile tanışın. Unutamayacağınız bir deneyim, dans ile dolu bir hayat sizleri bekliyor.

Bize Ulaşın : +90 (216) 545 35 16

ABDA Online Ön Kayıt Formu